Teknoloji

27.999 TL’lik Watch Ultra’ya beklenen özellik, Oceanic+ uygulamasıyla geldi

Apple, tanıtım aktifliği sırasında, kıymetli bir uygulamanın sunulması ile bir arada, 27.999 TL’lik akıllı saati Watch Ultra’nın dalgıçlar için daha faydalı olacağını söylemişti ve artık o uygulama kullanıma sunuldu. Hush Outdoors ve Apple, Watch Ultra sahiplerine rekreasyon odaklı bir dalış bilgisayarı sağlayan Oceanic+‘ı yayımladı.

Yazılım, derinlik, dekompresyonsuz mühlet (belirli derinlikler için süre sınırlarını belirlemek için kullanılan bir sayı) ve su sıcaklığı üzere temel bilgileri takip ediyor. Uygulama, dokunmatik ekran olmadan kullanılmak üzere tasarlanmış ve hareket düğmesini kullanarak pusula istikametlerini ayarlamak mümkün. Dokunsal geri bildirim, dalış giysisi aracılığıyla hissedilebilecek kadar güçlü.

Uygulama aracığı ile gelgitler ve akıntılar da dahil olmak üzere seyahatlerinizden en âlâ halde yararlanmak için dalışlar planlayabilirsiniz. Dalış sonrası inceleme seçeneği de, suya giriş ve çıkış konumlarınızı içeren bilgileri gösteriyor. iPhone’unuzda derinlik grafikleri ve sıcaklık yükselme suratı üzere daha fazla bilgi bulabiliyorsunuz.

Derinlik, vakit ve dalış kaydı üzere temel Oceanic+ fonksiyonları fiyatsız olarak sunuluyor. Dekompresyon izleme, pozisyon planlama ve öteki daha gelişmiş özellikler için aylık 10 ABD Doları yahut yıllık 80 ABD Doları fiyata sahip olan bir üyelik hizmeti almanız gerekiyor. Yıllık 129 dolarlık bir aile planı, beş şahsa kadar kullanım sunuyor. Uygulama, en az watchOS 9.1’in yanında iOS 16.1 ile çalışan bir iPhone 8 veya daha yeni bir sürüm gerektiriyor.

Apple, Oceanic+’ın profesyonel tüplü dalgıçlar için olmadığı konusunda da uyarıyor. Apple Watch Ultra, birtakım dalış bilgisayarlarının yaptığı üzere kalan havayı takip etmeyecek ve ayrıyeten tankınıza bağlanan vericileri de desteklemiyor. Yani, bu saat ve uygulama dalış meraklılarının kullanımı için ve sadece 40 metre derinliğe kadar öneriliyor. Saat ise resmi beyana nazaran 100 metre derinliğe kadar hayatta kalabiliyor.

Yine de bu uygulama epeyce kıymetli. Bu yayım ile bir arada, Apple Eylül başında verdiği bir kelamı yerine getiriyor ve sıklıkla su altına dalanlar için Watch Ultra’yı çok daha kullanışlı hale getiriyor. Saat, dönüşlerden kaçınmak yahut geri dönüş yolunu bulmak istiyorsanız çok fazla işe yaramayan bir formda sırf temel derinlik takibi ile piyasaya sürülmüştü. Bu güncelleme, daha profesyonel dalgıçlar için özel donanımın yerini almayacak olsa da, yüzeyin hem üstüne hem de altına takabileceğiniz bir saat isteyenler için değerli bir gelişme.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu