Haber

Pentagon: Şu anda Ukrayna’ya Patriot verme planımız yok

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, ABD’nin şu anda Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemi verme üzere bir planı olmadığını söyledi.

Ryder, günlük basın toplantısında, gündemdeki mevzulara ait soruları yanıtladı.

Ryder, Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemlerinin tedarikine ilişkin haberler üzerine bir soruya yanıt verirken, “Daha önce de konuştuğumuz üzere düzenli olarak Ukrayna ile konuşuyoruz. Düzenli olarak savunma ihtiyaçları üzerine ortaklarımızla istişare ediyoruz. Hava savunma konusu Ukrayna’ya dayanak bakımından Savunma Bakanlığı ve milletlerarası ortaklarımız için öncelik olmaya devam ediyor. ABD’nin herhangi bir Patriot bataryasını Ukrayna’ya verip vermeyeceği konusuna gelince, şu anda Ukrayna’ya Patriot bataryası sağlama üzere bir planımız yok lakin bu görüşmelere devam ediyoruz.” dedi.

Gün içinde basın mensuplarına bilgilendirmede bulunan üst düzey bir savunma yetkilisi de Patriot dahil birçok seçeneği gözden geçirdiklerini ifade etmişti.

Yetkili, spesifik olarak Patriotların masada olup olmadığı sorularını ise “Sadece Patriot dahil tüm kabiliyetler masada diyebilirim. Hava savunma sistemlerinden biri olarak Patriot da bedellendiriliyor.” sözleriyle geçiştirmişti.

Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemlerinin neden verilmediği sorusunu yanıtlayan Stoltenberg, takviye konusunda Ramstein formatı üzere çeşitli biçimlerde temasların sürdüğünü, Patriot konusunun da bu çerçevede ele alındığını söylemişti. Lakin Stoltenberg, bu sistemlerin verilip verilmeyeceğini yanıtlamamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu