Haber

Üzüm bağları için el ele

Üzüm bağları için el ele

KİLİS – Kilis’te üzüm üreticileri, domuzların bağlarına zarar vermesi nedeniyle 24 saat tüfeklerle nöbet tutuyor.

Kilis’te hırsızlık ve yabani hayvanların bağlara zarar vermemesi için bağlar 7 gün 24 saat silahlı korucular ve üreticiler tarafından korunuyor. Kilis’in Musabeyli ilçesinde, ellerinde silahlarla bağlarda nöbet tutan bekçiler ve üreticiler, hırsızları ve vahşi hayvanları görünce havaya ateş açtıklarını, silah sesini duyan hayvan ve hırsızların kaçtığını söyledi.

“40 gün 40 gece nöbet tutarım”

Çiftçi Mehmet Polat Demir, üzüm hasadına sayılı günler kala bağlara yabani hayvanların gelmesi nedeniyle 40 gün 40 gece nöbet tutmak zorunda kaldığını söyledi. “Tek gelirimiz üzüm olduğu için güneş doğuncaya kadar bekliyoruz. Buralarda genellikle vahşi hayvanlarla karşılaşıyoruz. Köpeğim olmadığı için o an yalnız olduğumuz için yanımda silah bulundurmak zorunda kalıyorum. hayvan zarar verebilir.”

“5 silahlı muhafız 150 dönüm araziyi koruyor”

Kilis’in Musabeyli İlçesi’ne bağlı Fericek Köyü’nde ikamet eden çiftçi Bilal Polat Demir, “Bu yıl bağlarda bekçi bulamadığımız için 150 dönüm araziyi 5 uzun namlulu korucu ve üretici koruyor. Tedbirler hayvanlardan zor kurtarıyoruz mallarımızı 5 dakika gözümü kapatsam arkamı dönsem üzümlerin yanında hayvanları görüyorum 40 gün nöbet tuttuğumuz bu bağa gelmesem , hiçbir bağın ayakta olduğunu göremiyoruz.”

Üzümden yabani hayvanları uzak tutan çiftçi Demir, “Telefonlar açılmıyor diye ailemden haber alamıyorum. Eşim ben eve gidene kadar uyumuyor. Çünkü köydeki şartları biliyor. dağlar gün boyu merak ettiği için eve gelmemi bekliyor iki saatte bir şebekelerin çekildiği yere çıkıp hemen eşimi ve çocuklarımı arıyorum iyiyim diyorum siz değilsiniz sıkıntı var” dedi

haber-elbistan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu