Haber

İsrailli aşırı sağcı politikacı Ben-Gvir’den, ırkçı Kah hareketi kurucusu Kahane’ye övgü

İsrailli çok sağcı milletvekili Itamar Ben-Gvir, İsrail’in 1998’de terör aksiyonları nedeniyle yasakladığı ve ABD’nin terör örgütü olarak tanımladığı ırkçı “Kah” hareketinin kurucusu İsrailli haham Meir Kahane’yi öven açıklamalarda bulundu.

Ben-Gvir, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Meir Kahane’nin ölümünün otuz ikinci yıl dönümü anmasına katılacağını söyleyerek, Kahane’nin İsrail’e olan sevgisini, Sovyetler Birliği Yahudileri lehine ve antisemitizme karşı mücadelesini takdir ettiğini kaydetti.

Kahane’ye övgülerde bulunan Ben Gvir’in önümüzdeki günlerde Binyamin Netanyahu tarafından kurulan hükümette bakanlık görevi alması bekleniyor.

Ben-Gvir, Araplara karşı mutlak düşmanlığı ve İsrail’in yalnızca Musevilerin yaşadığı bir devlet olması için Filistinlilerin Arap ülkelerine sürgün edilmesi davetleriyle Kahane’nin sıkı bir takipçisi olarak görülüyor.

El Halil’de 1994 yılında İbrahim Camisi’nde ibadet eden Müslümanlara ateş açarak toplu katliam yapan Baruch Goldstein’a hayranlığını gizlemeyen Ben-Gvir, yeni hükümette polis ve güvenlik güçlerinden sorumlu Kamu Güvenliği Bakanlığı’na talip olduğunu farklı platformlarda dile getirmişti.

İsrail basını, Ben-Gvir gibi fanatik bir ismin polisten sorumlu bakanlığa getirilmesinin içeride ve dışarıda kendisi için sorun çıkaracağını hesaplayan Netanyahu’nun bu talebini karşılıksız bırakacağını kıymetlendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu