Ekonomi

Binance Asya Bölge Başkanı Kostarev: “Türkiye çok büyük bir kripto merkezi olmak için her şeye sahip”

Binance Asya Bölge Lideri Gleb Kostarev, Türkiye’nin çok büyük bir kripto para merkezi olmak için her şeye sahip olduğunu söyledi.

Kostarev ve Binance Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Mücahit Dönmez basın tanışma toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Kostarev, Binance olarak 180 ülkede faaliyet gösterdiklerini kaydederek, “Türkiye, grup içerisinde ilk 10’da yer alıyor. Filipinler ve Türkiye’de büyümeye devam edeceğiz. Natürel büyüyeceğimiz öteki ülkeler de mevcut. Türkiye ise çok büyük bir kripto merkezi olmak için her şeye sahip.” dedi.

Regülasyonların bunun önemli bir parçası olduğunu aktaran Kostarev, uygun regülasyonların bu işin büyümesine yardımcı olacağını ve dünyada da kesinlikle daha fazla regülasyon beklediklerini ifade etti.

Kostarev, bulundukları ülkelerde regülasyon olması durumunda bir kurum olarak uyumluluk göstermeleri gereken çalışan kişi sayısı, sermaye yeterliliği gibi konuların olduğuna dikkati çekerek, “Bu mevzuların tamamında var olduğumuz ülkenin maddelerine tabi olarak çalışmalarımızı sürdürmekten memnuniyet duyarız.” şeklinde konuştu.

Bu alandaki regülasyonlarda vergi konusunun önemli olduğunu kaydeden Kostarev şöyle devam etti:

“Örnek vermek gerekirse; Endonezya ve Hindistan’daki regülasyonlarda işlem başına vergi gibi bir düzenleme var. Hindistan’da rastgele bir cüzdandan diğer bir cüzdana para gönderdiğinizde yüzde 1 vergi alınıyor. ve bu da oradaki lokal sanayiyi, mahallî kripto pazarını olumsuz etkiliyor. Bu yüzden bu ülkelerdeki lokal süreç hacmi düştü. Portekiz üzere düzgün örnekler de var. Buradaki düzenlemeler vergi manasında bölümü dar boğaza sokmayacak biçimde düzenlenmiş. Bu durum Portekiz’deki istihdamı da olumlu etkiledi.”

Kostarev, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın önderliğinde ocak ayında Ankara’da bir toplantı düzenlendiğini belirterek, sektörün tüm paydaşları olarak kendilerini dinleyerek görüş alışverişinde bulunulduğuna dikkati çekti ve kendilerine konu üzerinde çalışıldığının iletildiğini bildirdi.

Binance olarak, kullanıcılarını olağanüstü durumlarda korumak için 2018 yılında Güvenli Varlık Fonu (SAFU) adında bir acil durum sigorta fonu kurduklarını ifade eden Kostarev, “Biz elde ettiğimiz gelirlerin belirli bir kısmını SAFU’da topluyoruz. Fonun yeni ulaştığı büyüklük, 1 milyar dolar. Bu 1 milyar doların tek gayesi da şu; diyelim ki harika bir durum oluştu ve bundan ötürü bir ziyan oluştu. O ziyan büsbütün kullanıcılarımız için ayırdığımız bu havuzdan karşılanıyor ve kullanıcı mağdur olmuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’nin blokzinciri alanında bölgede merkez haline gelmesini istiyoruz”

Binance Türkiye CEO’su Mücahit Dönmez de “Türkiye’nin blokzinciri alanında bölgede bir merkez haline gelmesini istiyoruz.” dedi. Binance’ın, bugün dünyada blokzinciri ekosisteminin öncüsü konumunda olduğunu aktaran Dönmez, şunları kaydetti:

“Biz, sadece bir kripto varlık borsasından borsadan ibaret değiliz. Kripto varlık borsası olma kısmı Binance’nin yaptığı işlerden yalnızca birisi. Bir blok zinciri ekosistemi inşa ettik ve bu ekosisteme her geçen gün yatırım yaparak gelişim kaydediyoruz. İçinde, bu alandaki eğitimi destekleyen Binance Akademimiz, kesim araştırmalarının yapıldığı Binance Research, inovatif fikir ve projelerin fonlandığı Binance Labs, toplumsal sorumluluk ve gönüllülük inisiyatiflerinin gerçekleştiği Binance Charity üzere bir çok alanda teşebbüslerimiz kelam konusu. Hedefimiz blokzinciri teknolojisini toplumun faydasına kullanabilecek yeni alanlar bulmaya ve geliştirmeler yapmaya devam etmek.”

Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Binance CEO’su Changpeng Zhao’yu bir araya getirdiklerini hatırlattı ve Bakan Nebati’nin yaklaşımının kendilerini son derece memnun ettiğini kaydetti.

Nebati’nin, bu yeni ve önemli teknolojiden uzak durmak istemediğini ve hatta bu alanda takip edilen, öncü bir ülke olmak istediklerinin altını çizen Dönmez, “Çok olumlu bir görüşmeydi, beklentilerimiz karşılıklı olarak örtüştü.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu