Haber

Yunan Meclis Başkanı Şentop’un önünde rezil edildi, Yunan basını isyan etti

AB Parlamenter Liderler Zirvesi’nde Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un Türkiye’nin Kıbrıs Barış Harekâtı’nı “işgal” olarak niteleyen GKRY Meclis Başkanı Annita Dimitriu ile yaptığı konuşma Yunanistan’ın gündeminde yok.

Dimitriu’ya “Türkiye’nin 1974’te Kıbrıs’a müdahalesini Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle karşılaştırmak gerçekleri çok ucuza çarpıtmaktır” sözleriyle tepki gösteren Şentop, Barış Harekatı’nın uluslararası hukuka uygun olarak 1959 Zürih tarafından imzalandığını söyledi. ve Londra anlaşmaları. Türkiye’ye vermiş olduğu garantörlük yetkisinin bir gereği olduğunu belirtti.

“Hiçbir uluslararası hukukta kural yok” diyen Dimitriu’nun yaşının müsait olmayabileceğini de sözlerine ekledi. Şentop, “gerçek değildi” gibi sözlerinin olduğunu belirterek, Dimitriu’nun kendisini “cinsiyetçi konuşma yapmakla” suçlamasının ardından, “Eski bir anlaşmadan bahsetmiştim. Cinsiyetçi bir yaklaşımı çağrıştıracak en ufak bir ifade yok. Böyle bir yanlış anlaşılma varsa, o zaman Ukrayna-Rus savaşı yapılmalıdır.” Konunun tartışıldığı bir oturumda Kıbrıs’a gelmesi, bu yanlış anlama kapasitesini göstermesi bakımından farklıdır.” sözlerini sarf etmişti.

YUNAN LİDER RİSK ALDI: MUHTEMEL BİR DURUMDA OLDUĞUMUZU DOĞRULAMAK ZORUNDAYIZ
Şentop’un sözleri karşısında hezeyanındaki asabiyeti masanın üzerindeki mikrofondan ortaya çıkaran Yunanistan Meclis Başkanı Dimitriu’nun çaresizliği, Yunan ve Rum taraflarını üzdü.

Yunan basını, Yunan parlamento başkanının Şentop’a verdiği yanıtı beğenmedi. Dimitriou’nun Meclis Başkanı Şentop’tan geri kaldığı belirtildi.

Dimitriou’nun sinirlenip “cinsiyetçilik” diyerek yanıt verdiği ve Mustafa Şentop’un iletişim tuzağına düştüğü kaydedildi. Haberde, “Meclis Başkanı’na verilen yetersiz yanıtın bizde buruk bir etki bıraktığını itiraf etmekten kendimizi alamıyoruz” ifadesi yer aldı.

Dimitriou’nun basmakalıp sözler kullandığına dikkat çeken Yunan basını, uluslararası forumlarda Yunan ve Yunan taraflarını temsil eden kişilerin Türk dış politikasını iyi bilmesi gerektiğini bildirdi.

KAYNAK: YILDIZ GAZETE

andirinajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu