Haber

Yenileme kapsamı ve cihazların kullanılabilirliği genişledi: akıllı saatler, bilgisayarlar, oyun konsolları ve modemler.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Yenilenmiş Eserlerin Satışına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, kullanılmış eşyanın yenilenmesi ve yeniden satışına ilişkin uygulama şekil ve esaslarını düzenlemektedir.

LİSTEYE EKLENEN OYUN KONSOLLARI VE MODEMLER

Buna göre akıllı saatler, bilgisayarlar (dizüstü, masaüstü bilgisayarlar), oyun konsolları ve modemler de yenilenebilecek ve kullanıma açılabilecek çalışmalar arasında yer aldı. Pil kapasitesi yüzde 85’in altında olan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmiş işler şeklinde satışa sunulabilmesi için pillerin değiştirilmesi gerekiyordu.

YETKİ BELGESİ ALMAYA GEREK YOKTUR

Yenileme merkezleri, ilgili standarda göre alınmış hizmet yeri yeterlilik belgesine sahip olmak kaydıyla, yenileme yetki belgesi almaya gerek kalmaksızın yönetmelikte belirlenen tüm işler için yenileme yapabilecek. Söz konusu merkezler, yönetmelikle belirlenen işlerin imalatçısı veya ithalatçısı ile yetkili servis sözleşmesi imzalayabilecek.

YENİLENEN İŞ ÇOKLU YENİLEMEYE TABİ OLABİLİR

Belirlenen işlerin imalatçısı veya ithalatçısı olan ticari işletmelerin yenileme merkezleri, bu işler için zorunlu yetkili servislerden biri olarak faaliyet gösterebilecek. Yenilenen bir eser birden fazla yenilemeye tabi olabilir.

SERMAYE KURALI 30 MİLYON LİRAYA ÇIKARTILDI

Yenileme yetki belgesi almak için gerekli olan ödenmiş sermaye kuralı da 10 milyon liradan 30 milyon liraya çıkarıldı. Yönetmeliğin yayım tarihinin verdiği prestij ile yenileme yetki belgesine sahip ticari işletmelerden ödenmiş sermayesi 30 milyon liranın altında olanlar 1 Ocak 2024 tarihine kadar ödenmiş sermaye tutarını 30 milyon liraya tamamlayacak. .

YENİLENEN İŞLERDE FARKLI LOGO KULLANILABİLİR

Yönetmelikte yenileme merkezlerinin şubeleştirilmesine ilişkin de düzenleme yapıldı. Buna göre yenileme merkezi, yönetmelik kapsamında yürütülen faaliyetlerin tamamının veya bir kısmının gerçekleştirilmesi için sermaye kuralı dışındaki şartları sağlayan kendisine bağlı şubeler açabilecektir. Şubenin faaliyete geçebilmesi için, Bakanlık veya Türk Standartları Enstitüsü tarafından şubeler için belirlenen yönetmelik veya standartlara uygun hizmet yeri yeterlilik belgesini almış olması ve Bakanlığa bildirmesi gerekir. Yönetmelik kapsamında, şubeler tarafından yürütülen faaliyetlerden şube ve bağlı bulundukları yenileme merkezi müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulacaktır.

LOGO REKLAM VE PROMOSYONLARDA KULLANILABİLİR

Yönetmelik ile belirlenen yenilenmiş eserlerin uzaktan iletişim araçları kullanılarak satışa sunulması halinde, bu eserlerin kullanılmamış eşya ve diğer kullanılmış eşyadan ayırt edilebilecek şekilde farklı bir kategoride satılması zorunlu olacak. Tadilat merkezi, şube, yetkili satıcı ve yetkili alıcı, yenilenen işler için Bakanlıkça belirlenen ayırt edici logoyu reklam ve tanıtımlarında kullanabilecek.

habertufanbeyli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu