Haber

Yapı Denetim Kurumlarından ‘eski ev’ mesajı

BURSA (İGFA) – Yapı Denetim Kuruluşları Derneği (YDKBD) yönetim kurulu üyeleri ve şube başkanları, Kahramanmaraş ve Hatay’da meydana gelen büyük depremlerin ardından ortaya çıkan bilgileri Bursa’da kamuoyuyla paylaştı.

Bina kontrol sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan YDKBD Genel Başkanı Tayfun Gücenmez, kontrollerin değil, binaların yıkılma nedenlerinin tartışılması gerektiğini anlatarak, “Suçluları aramak yerine suçluları ortaya çıkarmak gerekiyor” dedi. sistemde hatalar var.Deprem yönetmeliğindeki ivme yetersiz, imar planlarında sorgulanmalı, döşeme boruları için farklı bir kontrol mekanizmasına ihtiyaç var, bunun oluşturulması gerektiğini defalarca söyledik” dedi.

Meslektaşlarının tutuklanmasından rahatsız olduklarını anlatan Önder Gücenmez, “Bir şey yok ama cezaları başladı. Bunda ısrar ediyoruz. Yapı denetim görevlileri de deprem bölgesinde mağdur, kendileri ve aileleri de deprem mağduru. Tutuksuz yargılanmalılar. Bence yapı denetim ihmali pek olası değil ve çoğu beraat edecek. Soruşturmaları yürüten yetkililerimize de soruyoruz. Lütfen objektif deliller ışığında meselelere yaklaşın” dedi.

YDKBD Genel Başkanı Tayfun Gücenmez, “0 milyon vatandaşımız etkilendi. Üniversite raporları, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta art arda iki büyük depremin yanı sıra ayda 14 bine yakın depremin meydana gelmesinin gerçek olduğunu ortaya koydu. inanılmaz bir felaketin göstergesi.”AFAD verileri ortaya çıkardı. Aslında açıp baktığımızda çok net görebiliyoruz.”

Yeni binaların depreme dayanıklılığının yüzde 100’e yakın olduğunu anlatan Gücenmez, “Eski binalarda yıkım oranı yüzde 50’nin üzerinde. Binaları hızla yenilememiz gerekiyor. Sarsıntı bize bunu da öğretmeli. Evlerimizi hızlıca yenileyelim. Evlerimiz muhtemelen daha küçük olmalı, belki biraz farklı görünmeli, belki diğer kata bakmalı. Ancak yenilenmiş ve depreme hazır bir vaziyette bekliyoruz diyelim” diye konuştu.

YDKB Bursa Şubesi Başkanı Esra İnhanlı, “Tarihte yaşanan depremlerin tek suçlusu bizmişiz gibi lanse edilmek, daha ziyade yaptığım kamu hizmetinin güvenilirliğine gölge düşürdü. binlerce meslektaşımızı dahil etmektense.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu