Haber

Van YYÜ Yaban Hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 500’e yakın yabani hayvan tedavi edildi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) bünyesindeki Yaban Hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde geçen yıl 500’e yakın yabani hayvan tedavi edildi.

Bölgede yiyecek bulamadığı için bitkin düşen veya çeşitli nedenlerle yaralanan yabani hayvanlar, güvenlik güçleri veya duyarlı vatandaşlar tarafından 14’üncü Doğa Savunma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü görevlilerine teslim ediliyor.

Yaban hayvanları, görevliler tarafından YYÜ Yaban Hayvanları Savunma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürülerek, tedavilerinin ardından doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

Merkez müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, Van Gölü Havzası’ndaki yabani hayvanların tedavisi ve korunmasına yönelik çalışmalarda yer aldıklarını söyledi.

Bölgede çeşitli nedenlerle yaralanan ya da bitkin düşen hayvanların merkeze getirildiğini belirten Aslan, kuruldukları günden bu yana binlerce yabani hayvanı tedavi ederek doğaya kazandırdıklarını belirtti.

“Mevsim koşulları yaban hayvanlarının hayatını etkiliyor”

Yabani hayvanların bir an önce tedavi edilerek ekolojik istikrardaki yerlerini alması için çaba sarf ettiklerini vurgulayan Aslan, şöyle konuştu:

“Hayvanların tedavisi için tüm imkanlarımız mevcut. Geçen yıl merkezimize 500’e yakın yaban hayvanı getirildi. Tedavi ettik ve büyük bir kısmını doğaya geri verdik. Kış mevsiminde yaralanan, aç kalan ve çalışamayacak durumda olan yaban hayvanları, Doğaya tutunmak için sık sık gelirler. Bunların arasında sakallı ve beyaz akbabalar, kartal baykuşlar, “Kurt ve ayı gibi hayvanlar vardır. Yaz aylarında avlanma nedeniyle yaralanan, göç ve bulaşıcı hastalıklardan etkilenen hayvanlar getiriliyor.”

Geçen yıl merkeze getirilen yavru dağ keçisini besleyerek doğaya geri getirdiklerini belirten Aslan, “Özenle yetiştirdiğimiz keçiyi doğaya bırakmakta zorlandık ama kendi cinsi olduğu için gönderdik. Birincil yer. Bir ayı yavrusu yetiştirdik ve 6 ay boyunca baktık. Yıllar sonra ülkemizde görülen toy kuşunu besledik. Bizi eve getiren bunlar oldu.” “Keyifli bir çalışma.” dedi.

haliliye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu