Haber

Twitter’ın tespit edemediği Christchurch saldırısı görüntüleri kaldırıldı

Yeni Zelanda Başbakanlık Ofisi, Cumartesi günü ChristChurch terör saldırısının manzaralarını Twitter’da tespit ederek kaldırılmasını sağladı. Twitter’ın otomatik raporlama sisteminin ziyanlı içeriği algılayamadığı belirtildi.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasında sonra platformda içeriği denetim eden binlerce içerik yöneticisinin işten çıkartılması sonrasında tenkitlerin maksadı olmuştu. 26 Kasım Cumartesi günü, 51 kişinin ömrünü yitirdiği ChristChurch Cami’sine yapılan terör saldırısının, saldırgan tarafından çekilmiş görüntüleri Twitter’a tekrar yüklenerek deverana sokuldu. Twitter’ın bu videoları tespit edemediği ancak Yeni Zelanda Başbakanlık ofisi tarafından yapılan uyarı sonrasında bu görüntülerin kaldırıldığı açıklandı. Başbakanlıktan bir sözcü basına açıklama yaparak Twitter’ın otomatik raporlama fonksiyonunun içeriği ziyanlı olarak algılamadığını söyledi.Olayın akabinde Elon Musk, işten çıkartmalar konusunda yine tenkitlerin odağı oldu.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern bugün basın toplantısında, bir gazetecinin olayla ilgili ‘Twitter’daki işten çıkartmaların bu mevzuyu etkileyip etkilemediği’ sorusu üzerine “Açıkçası, gördüğümüz işten çıkarmaların bir kısmı açıkça içerik yönetimi alanında olmuştur. ve böylece, son zamanlarda, 15 Mart’ta ilişkin terörist görüntünün tekrar yayınlanmasının bilgilerini aldık. Yetkililer süratli davranarak Twitter’a raporlama yaptı” dedi. Ardern, Twitter’ın bu tip terörist içeriklere karşı günlük olarak ellerinden geleni yapmaları konusunda beklentilerini sürdüreceklerini söz etti.TWİTTER’IN DAHİL OLDUĞU ‘CHRİSTCHURCH ÇAĞRISI’ TOPLULUĞUYeni Zelanda ve Fransa liderliğinde 120’den fazla devlet, toplumsal medya platformu ve STK bir ortaya gelerek akının internet üzerinden 17 dakika boyunca yayınlanması üzerine Christchurch Daveti isimli bir topluluğu kurmuş, Twitter ise bu topluluğun bir modülü olarak yer almıştı. Topluluğun kuruluş maksadında “Christchurch Çağrısı, hükümetlerin ve çevrimiçi hizmet sağlayıcıların çevrimiçi ortamda terörist ve şiddet içeren aşırılık yanlısı içeriği ortadan kaldırma taahhüdüdür” açıklaması bulunuyor. İÇERİĞİ DENETLEYEN ALGORİTMA ARAŞTIRMASIChristchurch Daveti topluluğu 22 Eylül’de açıklama yaparak “Yeni Zelanda, ABD, Twitter ve Microsoft, algoritmaların insanların çevrimiçi deneyimleri üzerindeki etkilerini anlamak için yeni teknolojilerin oluşturulmasını destekleyecek Christchurch Çağrısı adı altında bir girişime yatırım yapıyor” tabirlerini kullandı. Yapay zekalı algoritmaların internette karşılaşılan ve görüntülenen içeriğin birçoklarını derlediği tabir edilerek bu algoritmaların terörist ve şiddet yanlısı, aşırılık yanlısı içerik üzerindeki tesirlerini daha düzgün anlamayı amaçladığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu