Ekonomi

Türk somonu 46.3 milyon dolara satıldı

Doğu Karadeniz İhracatçı Birlikleri (DKİB) İcra Kurulu Üyesi ve Su İşleri Kesim Komitesi Başkanı İsmail Kobya, yılın 5 ayında 6 bin 804 ton alabalık ihraç edildiğini söyledi.

Kobya, Türk alabalık ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre büyüklük bazında yüzde 199, fiyat bazında ise yüzde 187 artarak 2 bin 273 ton 16 milyon 150 bin 72 dolar gelir elde ettiğini bildirdi. Bu dönemde Doğu Karadeniz’den 15 ülkeye somon balığı satışı yapıldığını kaydeden Kobya, “En çok ihracat yapılan ilk 3 ülke Rusya Federasyonu, Vietnam ve Beyaz Rusya oldu.

Bu dönemde bölgemizden Rusya Federasyonu’na 39 milyon 752 bin 496, Vietnam’a 2 milyon 952 bin 529 dolar, Belarus’a 2 milyon 525 bin 983 dolar Türk somonu satışı gerçekleşti.” Türk alabalık ihracatında ülke çeşitliliğine dikkat çeken Kobya, geçen yılın aynı döneminden farklı olarak Myanmar, Endonezya, Malezya, Almanya, Güney Kore Cumhuriyeti, Katar ve İsrail’e de ihracat yapıldığını kaydetti.

Hedeflerinin ihracatta ülke çeşitliliğini artırmak olduğunu belirten Kobya, DKİB olarak hem fuar katılımları hem de ticaret heyeti programlarıyla başta Çin ve ABD olmak üzere en çok balık ithalatı yapan ülkelere ihracatı artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu