Ekonomi

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri uyuşturucu ve kaçak çay operasyonu gerçekleştirdi

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince yürütülen operasyonlarda, İstanbul Havalimanı’nda 430 kilo, Kapıkule Gümrük Kapısı’nda 33 kilo uyuşturucu, Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nda ise yaklaşık 13 ton kaçak siyah çay ele geçirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü’ne bağlı NARKOKİM birimleri tarafından yürütülen risk analizi çalışmaları kapsamında, yurt dışından gelen ve bir Avrupa adresine gönderilmesi planlanan hava kargo sevkiyatı, Transit geçiş yapılan ülke şüpheli bulunarak incelemeye alındı. Detaylı arama sırasında narkotik dedektör köpekleri de kolilere tepki gösterdi. Bunun üzerine ekiplerin açtığı kolilerde 430 kilogram esrar türü uyuşturucu madde ele geçirildi.

Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

Kapıkule Gümrük Kapısı’nda gerçekleştirilen operasyonda, Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin kaçakçılıkla mücadele kapsamında yürüttüğü risk analizi ve hedefleme çalışmaları sonucunda gümrük alanına gelen araçlarda inceleme yapıldı. Şüpheli bir kamyon ise x-ray araç tarama sistemine yönlendirildi. NARKOKİM birimleri tarafından yapılan incelemelerde araçta şüpheli yoğunluk tespit edilirken, narkotik dedektör köpekleri kullanılarak detaylı arama yapıldı.

Yapılan kontrollerde 22 kilo kokain ve 11 kilo esrarın da aralarında bulunduğu 33 kilo kaçak uyuşturucu madde ele geçirildi. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı bu olayla ilgili soruşturma başlattı.

Kömür ortasında kaçak çay

Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nda yürütülen risk analizi ve hedefleme çalışmaları sonucunda Türkiye’ye girmek üzere gelen bir tır şüpheli bulunarak arandı.

Gümrük Muhafaza ekiplerinin yaptığı incelemeler ve Ticaret Bakanlığı teknoloji sisteminin uyarı vermesi sonucu tır, x-ray tarama sistemine sevk edildi. Aracın tarama görüntülerinde şüpheli yoğunluklara rastlandı. Gruplar, detaylı incelemelerde, beyan edilen odun kömürü dışında çuvallara konmuş 13 ton kaçak siyah çay ele geçirdi.

Çayın piyasa değerinin 4 milyon 48 bin lira olduğu belirlendi. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

vize-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu