Ekonomi

Temmuz’da Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Sektörlerinde Güven Endeksi Düştü

Temmuz ayında bir önceki aya göre güven endeksi hizmetler bölümünde yüzde 0,6, perakende ticaret bölümünde yüzde 2,6 ve inşaat bölümünde yüzde 0,9 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz ayı hizmet, perakende ticaret ve inşaat inanç endekslerini açıkladı.

Buna göre, Temmuz ayında mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi aylık bazda hizmetler grubunda yüzde 0,6, perakende ticaret bölümünde yüzde 2,6 ve inşaat sektöründe yüzde 0,9 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Haziran’daki 118,1’den Temmuz’da 117,3’e geriledi.

Bir önceki aya göre hizmet sektöründe iş durumu son üç ayda yüzde 0,4 artarken, önümüzdeki üç ayda hizmet talebi yüzde 1,7 ve son üç ayda hizmet talebi yüzde 0,4 azaldı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Haziran’daki 117,7’den bu ay 114,7’ye geriledi.

Perakende ticaret bölümünde son üç ayda iş hacmi-satışlar yüzde 1,3 artarken, gelecek üç aylık döneme ilişkin iş hacmi-satış beklentisi yüzde 6 ve mevcut mal stok seviyesi yüzde 3,2 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi ise geçen ay 88,9’dan bu ay 88,1’e geriledi.

Bir önceki aya göre inşaat branşında alınan kayıtlı siparişlerin mevcut seviyesi yüzde 0,6 artarken, gelecek üç aya ilişkin toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi yüzde 2,3 azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu