Haber

Sindirim şikayeti olanlara “atrofik gastrit” uyarısı

Güven Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Özgür Harmancı, atrofik gastritte mide yanması, hazımsızlık ve ‘kustuğunda rahatlayacak’ hissinin çok yaygın olduğunu, hastaların birçoğunun bu durumu keşfettikleri için az ve sık öğünler tükettiklerini ve bazı yemeklerden kaçındıklarını bildirdi. Yemek çeşitleri.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Harmancı, atrofik gastritin belirtileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Doç. Harmancı, atrofik gastritin “gastrit” tabiri altında bir yan ilaç olduğunu belirterek, yüksek doz ağrı kesicilerle ortaya çıkan akut gastrit tablosunun çok şiddetli mide ağrısı, yanma, ekşime ve hatta ülser ve kanamalarla kendini gösterdiğini belirtti.

Midenin iç doku tabakasının incelmesi ile seyreden atrofik gastrit durumunda, mide salgılarının bozulmasına bağlı olarak uzun vadede gelişen bazı klinik bulguların ve hastanın artık normal kabul edilerek anormal bulmadığının vurgulandığını vurgulayan Prof. Harmancı, sadece sindirim sorunlarının atrofik gastritin belirtisi olmadığına dikkat çekti.

Harmancı, “Pek çok kişi halsizlik, yorgunluk, dalgınlık, unutkanlık, uyku sorunları, psikiyatrik sorunlar ve hatta sinir sorunları gibi şikayetlerle birçok dahili şubeye gidiyor. Bölümümüze sevk edildiğinde teşhis konuyor.” sözlerini kullandı.

Harmancı, atrofik gastrit oluşumu hakkında da bilgi vererek, şunları söyledi:

“Mide dokusunun incelmesi sonucu mide asidi ve midede sindirilmesi gereken besinlerle öncelikle rekabet etmesi gereken çok değerli sindirim faktörlerinin salgılanmasında bozulmalar olur. Asit salgısının az olması ile ilgili bazı kişilerde mide asidi kontrol sistemi de etkilendiği için asit salgısı kontrolsüz hale gelir ve zaman zaman asit salgısı artar.Asit salgısının düzensizliği nedeniyle özellikle ağır protein ve yağlı yiyecekler, midede yanma, hazımsızlık hissi ve kustuğunda hafifleme hissi çok sık görülür. Hastalar bu durumu birden fazla kez keşfettikleri için az ve sık öğünler tüketirler ve belirli yiyecek türlerinden kaçınırlar.” atrofik gastrit? En değerli iki nedeni vücudun oluşturduğu (otoimmün) atrofik gastrit ve mide mikrobu olarak bilinen helikobakter pilori enfeksiyonudur.”

Kadınlarda daha yaygın

Otoimmün atrofik gastritin cinsiyete göre kadınlarda daha sık görüldüğünü belirten Harmancı, “Ancak ülkemizde en önemli etken mide mikrobu yani helikobakter pilori’nin neden olduğu kronik iltihaplanmadır. Ancak gençlerde bu enfeksiyon azalıyor. Nesiller boyu artan yaşam standardı nedeniyle.Buna rağmen sürekli değişen beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri.Yaşam tarzı nedeniyle artan tüm otoimmün hastalıklar gibi otoimmün (atrofik) gastrit oranı her iki cinste de artmaktadır.değerlendirmesini yaptı. .

Doç. Atrofik gastritle mücadelede yapılması gerekenlere de değinen Dr. Harmancı, şöyle devam etti:

“Otoimmün gastritin maalesef tedavisi yok. Vücudun kendi kendine yaptığı bütün otoimmün hastalıklar böyle. Ama sonuçlarıyla emek ve takip değerli. Örneğin bir hastada atrofik gastrit varsa demir ve eksikliği tespit edilen B12 vitamini mutlaka damardan veya enjeksiyon yoluyla verilmelidir.Midede kalıcı değişikliklere neden olan bu durum sonucunda demir ve diğer vitaminleri hap olarak almak pek fayda sağlamaz.

İkinci bir önemli konu ise zamanla midedeki incelmenin yerini alan ince bağırsak dokusu ile onarılan doku değişiklikleridir. Midede meydana gelen doku kaybı, normalde midede olmaması gereken bir doku olan ince bağırsak dokusu ile vücut tarafından onarılır. Bu, zamanla mideye aşılanmış yabancı bir doku gibi davranabilir ve midede ben veya polip gibi büyümelere neden olabilir. Bu durumun gelişip gelişmediğinin tespiti için belli aralıklarla endoskopi takibi ve biyopsi alınması gereken bir klinik tablo ortaya koymaktadır.

beylikovahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu