Ekonomi

Silvergate Bank’ın sahibi yasal uzlaşmalar için 63 milyon dolar ödeyecek

Şu anda kapalı olan Silvergate Bank’ın ana şirketi, federal ve eyalet düzenleyicileri tarafından yürütülen soruşturmaları çözmek için 63 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Bu, 2023’teki bir dizi banka çöküşüyle bağlantılı ilk federal yaptırım eylemine işaret ediyor. Federal Rezerv ve Kaliforniya Finansal Koruma ve Yenilik Departmanı (DFPI), Silvergate’in kara para aklamayı önleme düzenlemeleri kapsamındaki işlem izleme süreçlerinde eksiklikler tespit etti. Ayrıca, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bankayı ve üç eski yöneticisini yatırımcılara yanlış beyanda bulunmakla suçladı.

Eski CEO Alan Lane ve eski Baş Risk Sorumlusu Kathleen Fraher, suçlamaları kabul ya da reddetmeksizin SEC ile uzlaştı. Kalıcı tedbir kararlarına, beş yıl süreyle memur veya yönetici olarak görev yapmaktan men edilmelerine ve sırasıyla 1 milyon dolar ve 250.000 dolar para cezasına razı oldular. Eski Mali İşler Müdürü Antonio Martino, FTX borsasının çöküşünden sonra bankanın menkul kıymet satışlarından kaynaklanan tahmini zararları konusunda yatırımcıları yanlış yönlendirdiği yönündeki SEC iddialarına itiraz ediyor. Avukatı Martino’nun SEC’in iddialarını kesin bir dille reddettiğini ve mahkemede kendisini güçlü bir şekilde savunacağını belirtti.

Merkezi La Jolla, California’da bulunan Silvergate, öncelikle kripto para sektörü müşterilerine hizmet veriyordu. Mart 2023’te banka, FTX’in çöküşü ve kripto para piyasasındaki genel gerileme nedeniyle önemli kayıpların ardından faaliyetlerini durduracağını ve gönüllü olarak tasfiye edeceğini açıkladı. Silvergate, 2023 yılında batan dört ABD bankasından biriydi ve mevduat sahiplerinin 8 milyar doların üzerinde para çekmesiyle borç senetlerinin satışının gerçekleştiği Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşünü andıran koşullara sahipti.

SEC’in suçlamalarını ne kabul eden ne de reddeden Silvergate Capital’in bir sözcüsü, tüm müşteri mevduatlarının iade edildiğini doğruladı. Silvergate’in banka tüzüğünün teslim edilmesini de içeren uzlaşmalar, bankanın düzenli tasfiye sürecinin bir parçasıdır. Silvergate Capital, DFPI’ye 20 milyon dolar ve Fed’e 43 milyon dolar tahsis edecek. SEC’in 50 milyon dolarlık değerlendirmesi, Fed ve DFPI’ya yapılan ödemelerle dengelenecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu