Haber

Obama, İsrail’in sivillere yönelik tehditlerinin geri tepebileceği konusunda uyardı

Eski ABD Başkanı Barack Obama, Filistin-İsrail çatışmasında sivillere yönelik tehditleri görmezden gelen bir İsrail askeri stratejisinin eninde sonunda geri tepebileceği konusunda uyardı.

Obama, Medium platformunda yaptığı açıklamada İsrail’in “meşru müdafaa hakkına” sahip olduğunu belirterek, “Ancak tüm dünya bölgedeki gelişmeleri yakından izliyor. İsrail’in insan kayıplarını göz ardı eden askeri stratejisi eninde sonunda geri tepebilir” dedi. ” dedi.

Obama, Gazze’ye yönelik bombardımanlarda binlerce Filistinlinin hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, “Bunların çoğu çocuktu. Yüzbinlerce insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.” görüşünü paylaştı.

Obama, İsrail hükümetinin Gazze politikasını da eleştirdi ve şunları söyledi:

“İsrail hükümetinin kuşatma altındaki sivil nüfusa gıda, elektrik ve su kesme kararı, yalnızca kötüleşen insani krizi büyütmekle kalmıyor, aynı zamanda gelecek nesiller için Filistinlilerin tutumlarını daha da sertleştirebilir, İsrail’e verilen küresel desteği baltalayabilir, İsrail’in ekmeğine yağ sürebilir. Düşmanlara zarar verir ve bölgede çatışma yaratır.” “Barış ve istikrarı sağlamaya yönelik uzun süredir devam eden çabaları baltalayabilir.”

İsrail’in Gazze baskınlarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir baskın başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 308’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 2 bin 360’ı çocuk, 1292’si kadın olmak üzere 5 bin 791 kişinin öldüğünü, 16 bin 297 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90’dan fazla Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışmalarda 20’si Filistinli, 3’ü İsrailli ve 1’i Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 30 Hizbullah üyesi, 6 İslami Cihad Hareketi üyesi, 3 Hamas üyesi ve Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı’ndan 2 üye hayatını kaybetti. Biri gazeteci olmak üzere 4 sivil. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

haberlacin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu