Haber

Kadınlar eğitim alamadıkları için eğitimlerini tamamlamakta zorlanıyorlar

Kadın oldukları için eğitim alamayanlar eğitimlerini tamamlamakta zorlanıyor.

Stajyer Nejla Boyukısa: “Babam kız olduğum için beni kıskanıyordu ve okumama izin vermiyordu”

SAKARYA – Maddi imkansızlıklar ve ailevi nedenlerden dolayı okula gidemeyen kadınlar, Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Halk Eğitim Merkezi’nde okuma-yazma kursunda eğitimlerini tamamlamak için yoğun çaba harcıyor.

Ev hanımlarının el becerilerine ve eğitim durumlarına katkı sağlayan Halk Eğitim Merkezleri yoğun ilgi görüyor. Birden fazla atölyenin yer aldığı ve alanında uzman kişilerin eğitim verdiği atölyelere kadınlar gitmekten büyük keyif alıyor. Hendek ilçesinde bulunan merkezin okuma-yazma atölyesinde maddi sorunlar ve ailevi nedenlerden dolayı okula gidemeyen kadınlar, eğitimlerini tamamlamak için yoğun çaba harcıyor. Evlenen, aile kuran ve çocuklarını okula gönderen kadınlar artık Halk Eğitimi kurslarında okuma-yazma öğrenmek için çaba harcıyorlar.

“Annem ve babam önlüğümü bile aldılar ama amcamın kızına verdiler.”

62 yaşındaki Cemile Akçay, dedesinin okula gitmesine engel olduğunu belirterek, “Ben okumakta değil, yazmakta zorlanıyorum. Dedem beni okula göndermedi. Annem ve babam önlüğümü bile aldılar ama verdiler. amcamın kızına.”

64 yaşındaki Emine Çelik, “Ailem beni okula göndermedi. Şimdi öğrenmeye geliyorum. Bundan sonra öğrenebildiğimiz kadar öğreneceğiz.”

“Babam kız olmamı kıskandı ve okumama izin vermedi”

Kızlarından birinin öğretmen olduğunu belirten 47 yaşındaki Nejla Boyukısa, “Babam beni eğitime göndermedi. Kardeşlerimin tamamının eğitim masraflarını o ödedi ama kız olduğum için beni kıskanıyordu. okumama izin vermedi. Babam bizi mağdur etti. Kızlarımı okula gönderdim. Birinin öğretmen, diğerinin de İnsan Kaynakları mezunu olmasına katkıda bulundu.” “Ben eğitim verdim. Şimdi kızlarım beni okutuyor” dedi.

Okulu kendisinin bıraktığını belirten Şengül Günay, “Okulu sevmiyordum, şimdi keşke okusaydım diyorum. Geriye kalan eğitim hayatımı burada tamamlamaya çalışıyorum.”

“Üniversiteyi bitiren öğrencilerimiz var”

Sınıf öğretmeni Metin Sefa, “Çeşitli sebeplerle okuma yazma öğrenemeyenlere eğitim veriyoruz. Bu kursu bitirip ilkokulu, ortaokulu, liseyi, hatta üniversiteyi bitiren öğrencilerimiz var.”

haberyenice.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu