Ekonomi

Fiyatı üreticisinin yüzünü güldürdü

Adana’nın Kozan ilçesinde yağlık ve sofralık zeytin hasadının başlamasıyla birlikte zeytinyağı fabrikalarında binbir emekle toplanan zeytinlerin yağ yolculuğu başladı. Bu yıl fiyatı ve verimi artan zeytinyağının litresi 80-100 TL arasında satılıyor

Zeytinyağı üreticisi Mehmet Aslanhan hasat sonrası zeytinlerin yağın kalitesinin yüksek olması içi kurutulmaması gerektiğini belirterek, “Bu yıl diğer yıllara göre zeytinyağı verimi yüksek. Kozan’da şuan 5 zeytinyağı fabrikası gece gündüz mesai yapıyor. Bu dönem kurak geçti, zeytinler sıkıştı, eserler, meyveler sıkıştı. Kasım ayında beklenen yağmurların yağması ile dertli süreci kısmen atlattık. Bu yıl zeytinyağı çok değerli. Fiyatlar yüzde yüz arttı. Elinde olanlara sesleniyoruz buradan sakın ziyan etmesinler. Lakin üreticiler bu bölgede çok yapıyor, zeytinleri toplayıp kurutmasın. O vakit yağ asidi yüksek oluyor. Bir de yağmurdan sonra çabucak topluyorlar. O da şişiriyor zeytini suya kesme dediğimiz olay oluyor” dedi.

Aslanhan, fiyatı ve verimiyle üreticisinin yüzünü güldüren zeytinyağının fabrikalarda litresi 80 TL’den satıldığını, üreticinin ise 100 TL’den sattığını kaydetti.

Üretici Taner Göçer’de 10 dönüm zeytin bahçesinden bu yıl 2-3 ton arasında ürün hasat ettiklerini belirterek, “Bu yıl ağaçlara bakamdık fakat Allah rahmetini versin” diye konuştu.

Tufan Akıllı ise zeytinyağını ticari hedefli değil aile içinde tükettiklerini, 150 kilogram zeytinden 40 litre yağ aldıklarını söyledi. – ADANA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu