Ekonomi

Elektrikli Araç Şarj Şebekesi İşletmecilerine Tanınan Süre

Elektrikli araç kullanıcılarına hizmet veren şarj şebekesi işletmeciliği lisansı sahibi tüzel kişilere şarj şebekesi kurmaları için 31 Ocak 2024 tarihine kadar süre verildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Ücretlendirme Hizmeti Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 28 Temmuz prestijiyle, mevcut şarj şebekesi işletmeci lisansına sahip tüzel kişilere, Şarj Hizmeti Yönetmeliği’nin ilgili maddesi uyarınca şarj şebekesini kurmaları için 31 Ocak 2024 tarihine kadar süre verildi.

Söz konusu Yönetmelik kapsamında, şarj şebekesi işletmeciliği lisansı iptal edilen tüzel kişi, bu tüzel kişilikte yüzde 10 ve daha fazla paya sahip ortaklar ve ayrılanlar da dahil olmak üzere yönetim kurulu başkan ve üyeleri, misyon, lisans iptal tarihinden önceki bir yıl içinde, lisans iptalini takip eden 3 yıl içinde sorumludur. Bir süre için şarj şebekesi işletmeciliği lisansı alamayacaklar, lisans başvurusu yapamayacaklar, lisans başvurusunda bulunan tüzel kişilerde doğrudan veya dolaylı pay sahibi olamayacaklar ve faaliyet gösteremeyecekler. idari komiteler.

Aynı yönetmelikte süre uzatımı talebine ilişkin “mevcut ruhsat süresinin bitiminden en erken 9 ay, en geç 3 ay önce” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

Öte yandan, yönetmeliğin ücretsiz erişim platformunu tanımlayan 3. maddesinde olduğu gibi, “Mevcut tüm şarj istasyonlarının gerçek zamanlı olarak görüntülenmesi için Kurum tarafından oluşturulan, şarj istasyonlarına ait verilerin canlı olarak sunulması ve standart protokoller ve arayüz ile veri alışverişi ve diğer işlemler”. Sözcükte bulunan “mevcut” ibaresinden sonra gelmek üzere “halka açık” ibaresi eklenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu