Ekonomi

Düşük kodlu platformlar şirket maliyetlerini aşağı çekiyor

HANDE BERKTAN

Yapay zekaya dayalı düşük kodlu platform pazarı 50 milyar dolara koşuyor. Teknik bilgi bilmeden, yapay zeka ile kod üretme altyapısını sağlayan araç düşük kodlu platformlar birçok sektörde dönüştürücü etki sağlıyor.

“Şirketlerin gelirlerini artırmanın yolu inovatif çözümler, giderleri azaltmanın yolu da verimlilikten geçiyor” diyen Kuika AI TR. Genel Müdürü Stefano TitoHerkesin yazılıma ihtiyacı olan bu dönemde düşük kodlu platformlar devreye giriyor. Şirketlerin verimlilik, maliyetlerine ve hızına büyük ölçüde olumlu etkisi oluyor. Bankacılık sektöründe low code platformlar kredi süreçlerini yönetebiliyor. Low code platformlar, kredi verilip verilmeyeceği noktasında ön analizleri sağlayan bir araç haline geldi.” bilgisini paylaştı.

Üretken yapay zekanın oluşturabileceği risklere dair Tito Üretken yapay zekanın risklerini konuşacak olursak Bill Gates en sık sanal asistan özelliği kullanılacak der. Uzun yazılar, toplantılar, makaleler hepimiz için zaman alır hale geldi. Verimlilik peşindeyiz. Artık yapay zeka maillerimizi tarayıp cevap veren, toplantıları özetleyen bir araç. Günden güne sizin yerinize bunları okuyan ve kendisi 10 bilgi okurken size 3 bilgi gösteren bir yapay unsur haline geliyor. Bir noktada bizim sahip olmamız gereken bilgiye sahip olan bir yapıya bürünecek. Bunu risk olarak görüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Hackathon’lar aracılığıyla mühendislere ulaşıyoruz”

Üretken yapay zekanın mesleklerde dönüştürücü etkisine, Dünya Ekonomi Forumu’nun Mesleklerin Dönüşümü ile ilgili raporunda yer veriliyor. Raporda, yetkinliklerimizin yeni mesleklerde işe yarayacağı dile getiriliyor. Her mesleğin dönüşmesi gerekiyor. Yapay zekanın işgücüne etkisini Stefano Titoİşgücü piyasasında yapay zeka ile büyük bir dönüşüm olacak. Bu konuya kafa yoran yapay zeka konusunda fikir liderleri ve yeteneklerle tanışmak amacıyla 29 ile 30 Haziran tarihlerinde Hackathon düzenliyoruz. Şirketlerin operasyonel verimliliğini artıracak problem havuzu oluşturuyoruz. Katılımcılara yapay zeka ile bu problemlerin çözümünü sağlamlarını istiyoruz. şeklinde özetledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu