Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’teki depremzedelere ev teslim etti

Cumhurbaşkanımız bölge ziyaretlerine devam ediyor.

Bugünün durağı şuydu.

İlk olarak Gaziantep Şehir Hastanesi ve İletişim Yolları Açılış Törenini gerçekleştirdi.

Daha sonra ise Gaziantep Deprem Konutu Kura ve Anahtar Teslim Törenine katıldı. Video konferans yoluyla açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, değerli mesajlar verdi.

“Afet bölgesini her zaman gündemimizde tuttuk”

Konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Gaziantep Şehir Hastanesi’ne hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. 21 Şubat’ta depremin hemen ardından İslahiye’ye geldik. İlçemizde yarattığı yıkımı bizzat gördük. Kolları sıvadık ve hızla çalışmalara başladık. Afet bölgesini her zaman açık tuttuk. Seçim gündeminin deprem gündeminin önüne geçmesine asla izin vermemeliyiz.Bu samimi çalışmamızı deprem bölgesindeki vatandaşlarımız da gördü.

“Toplamda 4,8 milyar lira transfer ettik”

Deprem bölgesinin yeniden inşası ve canlandırılması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Şu ana kadar acil yıkılması gereken 6 bin 114 binanın tamamını kaldırdık, 11 bin 554 adedinin ise enkaz kaldırma işlemi tamamlandı. Toplamda 4,8 milyar liralık kaynağı Gaziantep’e aktardık. Çadır sayısı 54 bin 554, 20 yerde kurulan 8 bin 660 konteynerde 26 bin kişi kalıyor.

“Bir felaketin üstesinden gelmek her cesur adamın yeteneği değildir.”

11 ilimizi ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen bir felaketi aşmak her yiğidin görevi değildir.

“Yerinde dönüşüm için başvuru sayısı 255 bini aştı”

Hasarın büyüklüğü ve fatura bizi hiçbir zaman yıldırmadı. Yatırımlarımızın aksamasına izin vermedik. Bazı eksiklikler olmuş olabilir, gecikmeler olmuş olabilir. Deprem bölgesinde ne kadar samimi çalıştığımıza 85 milyon insan şahit oluyor. Farklı proje ve çalışmalarla bu çalışmaları hızlandırmaya çalışıyoruz. Yerinde dönüşüm için başvurular 255 bini aştı, Gaziantep’te ise bu sayı 1068 bin.

“104 milyar dolara mal olan felaket hiçbir zaman cesaretimizi kırmadı.”

Gaziantep’te 14 bin konutun inşaatı hızla devam ediyor. Bunları söz verdiğimiz gibi tamamlayıp yavaş yavaş hak kardeşlerime teslim edeceğiz. Türkiye en zor durumu başarıyla geride bıraktı. Sadece bir yılda çok yol kat ettik. 104 milyar dolara mal olan felaketten asla vazgeçmedik.

“Türkiye çok güçlü bir devlettir”

Yerel yönetimlere 56 milyar liralık hibe desteği sunuyoruz. Afet bölgemizin bir an önce canlandırılması için büyük bir gayretle çalışacağız. Türkiye çok güçlü bir devlettir. Analizin bir parçası olmak yerine beladan faydalananları Allah’a bırakıyoruz. Çok çalışmaya devam ediyoruz. “Kura çekimiyle evini bulan vatandaşlarımızı tebrik ediyorum.”

kirazhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu