Haber

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak’ın ölümüyle ilgili soruşturma istedi

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak’ın şüpheli ölümünün araştırılması için TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvurdu. Tanal, “Ailesi Suriye sınırındaki Ceylanpınar ilçesinde ikamet eden küçük bebeğimiz Abdulbaki Dakak’ı Şanlıurfa’nın merkez ilçesi Eyyübiye’ye kimin getirdiği, hangi amaçla bu ilçede bulunduğu gibi konulara açıklık getirilmeli. .”

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa Eyyübiye’de bir ahırda ölü bulunan 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak hakkında TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvurarak soruşturma talep etti. Tanal başvurusunda şu ifadelere yer verdi:

“Ailesi Suriye’nin sonundaki Ceylanpınar ilçesinde ikamet eden küçük bebeğimiz Abdulbaki Dakak’ı Şanlıurfa’nın merkez ilçesi Eyyübiye’ye kimlerin getirdiği, hangi amaçla bu ilçede bulunduğu gibi konuların aydınlatılması gerekiyor. Parlamento da bu trajik olaya müdahil olmalıdır.

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, Anayasa ve Çocuk Esirgeme Kanunu dikkate alındığında, Şanlıurfalı 12 yaşındaki bebeğimiz Abdülbaki Dakak’ın korunması konusunda devlet yetkilileri üzerine düşen görev ve sorumlulukları gereği gibi yerine getirmemiştir. Bu bağlamda, Şanlıurfa’da 12 yaşındaki Abdulbaki Dakak’ın şüpheli ölümüyle ilgili olarak İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’ndan bilgi alınarak, yerinde inceleme yapılması amacıyla gerekli çalışmaların yapılmasını arz ve teklif ederim. yetkililere, ilgili kurum ve kişilere, benzer olayların önlenmesine yönelik analiz yollarının belirlenmesine yöneliktir.

Kaynak: ANKA / Siyaset

guney-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu