Haber

Celal Şengör, Erzincan’a dikkat çekti: Yanlış yere, çok sakat bir yere yapılmış.

Kahramanmaraş merkezli depremler Türkiye’yi salladı. Yüzyılın felaketi olarak kayıtlara geçen ve birçok şehirde büyük yıkımlara neden olan depremler sonrasında binlerce insanımız hayatını kaybetti. Ülke olarak depremin yaralarını sarmaya çalıştığımız bugünlerde herkes bulunduğu ilin durumunu merak etmeye başladı.

Yer bilimcisi Prof. Dr. Celal Şengör’den dikkat çekici bir açıklama geldi. Sosyal medya platformundan “Fay hattı üzerine ev yapılır mı?” başlıklı videoda soruları yanıtlayan Şengör, özellikle Erzincan’a dikkat çekti.

“ERZİNCAN ÇILGIN BİR YERDE”

Şengör yaptığı değerlendirmede, “Mesela Erzincan. Aslında 1939 depremi olunca İhsan Hoca ‘İsmet İnönü’ye o zaman söyledik. Şehri taşıyalım dedik’ dedi. İnönü, ‘Devletimizin mevcut ekonomik gücü tüm şehri taşımaya yetmez’ dedi. Çünkü Erzincan bir bunalım ovasında oturuyor. Bundan dolayı sakat bir yerde” dedi.

“ZEMİN DOĞRU İNCELENMELİ”

Açıklamasının devamında uyardığı kent için önerilerde bulunan Şengör, “Kenti taşımak mümkün olmadığına göre zemini iyi incelenmeli ve binalar ona göre yapılmalı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu