Yaşam

Bugün Çocuklarınıza Örnek Verebileceğiniz Türkler: Güher ve Süher Pekinel

Çocuklarınıza örnek gösterebileceğiniz Türkler dizisinde her gün bir biyografi ile karşınızda olacağız. Bu biyografilerde görece daha az tanınan ancak uluslararası üne sahip kişilere içeriğimizde yer vermeyi planlıyoruz. Bu konuda önerilerinizi bekliyoruz. İçeriğimizin bugünün dünyaca ünlü konukları: Güher ve Süher Pekinel Kardeşler.

1951 yılında İstanbul’da dünyaya gelen ikizler, küçük yaşta önce annelerinden sonra da Ferdi Statzer’den piyano dersleri aldı. Ve henüz 6 yaşındayken Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın huzurunda oynadılar.

Bu konserden üç yıl sonra 9 yaşında Hikmet Şimşek yönetimindeki Ankara Filarmoni Orkestrası eşliğinde ilk orkestra konserlerini verdiler. 14 yaşında Paris Konservatuarı’nda müzik dersleri almaya başlarlar.

Daha sonra sırasıyla Almanya ve Amerika’da eğitim görürler. Hatta Amerika’da çağdaş müzik dehası olarak görülen Rudolf Serkin ile çalışma fırsatı bile buluyorlar.

1978’de ikili, 19 yaşındayken müzik alanında yüksek lisans yaptı. Ancak ikili bu tarihten itibaren 2 yıl boyunca orta sınıfı müziğe verdi. Süher Pekinel Frankfurt Üniversitesi’nde ideoloji, Güher Pekinel psikoloji okudu.

Müziğe döndükten sonra hem solo hem de duo olarak birçok ödül alan Pekineller, 1984 yılında Herbert von Karajan tarafından keşfedildi ve o zamandan beri hem Türkiye’de hem de dünyada performans sergilemeye devam ediyor.

Neredeyse tüm kıtalarda piyano çalan ikilinin Boğaziçi Üniversitesi’nden fahri doktoraları var. Pekinels ayrıca 2021’de Federal Almanya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

1991 yılından bu yana “Devlet Sanatçısı” unvanına sahip olan ikilinin en değerli özelliği ise birbirlerini görmeden çalıyor olmaları. Pekineller, konserlerinde alışılmışın aksine piyanolarını yan yana ve 1 metre ortaya yerleştirirler.

İyi ki bu ülkede doğmuşlar ve kültürümüze bir bedel olmuşlar. yarın görüşürüz çocuklar!

haber-yenisehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu