Ekonomi

BOJ enflasyon ölçümleri Nisan ayında %2’nin altına geriledi

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) Nisan ayı çekirdek enflasyon göstergeleri, Ağustos 2022’den bu yana ilk kez merkez bankasının %2’lik hedefinin altına düştüğüne işaret etti. Bu gelişme BOJ’un bir sonraki faiz kararının zamanlaması konusunda şüphe uyandırıyor.

BOJ’un enflasyonist baskıların yayılıp yayılmadığını değerlendirmek için kullandığı üç temel göstergeden biri olan Nisan ayı ağırlıklı medyan enflasyon oranı, geçen yılın aynı ayına göre %1,1 arttı. Bu rakam Mart ayında kaydedilen %1,3’lük artışa kıyasla bir yavaşlama anlamına geliyor. Ayrıca, en aşırı fiyat değişikliklerini ortadan kaldıran kırpılmış ortalama endeksi, Mart ayındaki %2,2’lik artışa kıyasla Nisan ayında yıllık bazda %1,8 oranında yükselmiştir.

Verilerdeki en yaygın enflasyon oranını belirleyen üçüncü bir ölçüt de Nisan ayında %1,6 ile bir önceki ay görülen %1,9’luk artışa kıyasla daha yavaş bir artış hızı göstermiştir.

Bu göstergeler fiyat artışlarının genişliği ve sürdürülebilirliği hakkında fikir verdiği için yakından takip edilmektedir. BOJ, %2’lik enflasyon hedefinin ulaşılabilir olduğu beklentisiyle sekiz yıldır sürdürdüğü negatif faiz oranları ve diğer agresif parasal genişleme önlemleri politikasını Mart ayında sonlandırmıştı.

BOJ Başkanı Kazuo Ueda, çekirdek enflasyonun öngörüldüğü gibi %2 hedefine doğru yönelmesi halinde merkez bankasının faiz oranlarını mevcut sıfıra yakın seviyelerinden yükseltmeye hazır olduğunu daha önce ifade etmişti. Yine de son rakamlar, yüksek hammadde maliyetlerinden etkilenen ve güçlü iç taleple desteklenenlerin ötesinde, fiyat artışlarında beklenen genişlemenin beklendiği gibi gerçekleşmeyebileceğine işaret ediyor.

Dolayısıyla son veriler, enflasyon hedefine ulaşmaya ve bu hedefi korumaya çalışan BOJ’un yakın vadede para politikasına yaklaşımını etkileyebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

honazajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu