Ekonomi

Birleşik Krallık düzenleyicisi Big Tech’i yönetmek için yeni yetkilere kavuştu

İngiltere’nin antitröst düzenleyicisi Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), büyük teknoloji şirketlerine yönelik özel kurallar tasarlamak için yeni yasal yetkiler elde etmeye hazırlanıyor. Hareket, hükümetin ana hedeflerini ortaya koyan Kraliyet Konuşmasında da belirtildiği gibi işletmelere ve tüketicilere adil davranılmasını sağlamayı amaçlıyor.

CMA, iki yıl önce sosyal medya gibi hızla gelişen dalları incelemek için gerekli uzmanlıkla donatılmış özel bir Dijital Pazarlar Birimi kurdu. Yeni önerilen “Dijital Piyasalar, Rekabet ve Tüketiciler” yasası, birime misyonunu yerine getirmesi için gerekli yetkiyi sağlayacak. Bu yasanın ilk etapta 2022 yılında uygulamaya konması bekleniyordu.

Mevzuat, belirli bir statüye sahip seçilmiş bir grup büyük teknoloji şirketine uygulanacaktır. Hükümetin belirttiği gibi bu şirketlerin yeni kurallara uyması gerekecek. Bu düzenlemeleri ihlal eden şirketler, küresel cirolarının %10’una kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Meta (NASDAQ:META), Alfabe (NASDAQ: Google) ve Amazon (NASDAQ: AMZN gibi önde gelen teknoloji şirketlerinin de bu yeni düzenlemelerden etkilenmesi mümkün. Önerilen yasa, düzenleyicinin kuralları dijital pazarın benzersiz doğasına ve zorluklarına uyacak şekilde uyarlamasına olanak tanıyacak ve böylece tüm paydaşlar için eşit bir oyun alanı sağlayacak.

Hareket, Birleşik Krallık hükümetinin dijital pazarı düzenleme ve büyük teknoloji şirketlerinin hakimiyetini azaltma yönündeki daha geniş çabalarının bir parçası. Bu girişim, bu şirketlerin yasalar çerçevesinde faaliyet göstermesini ve hem tüketicilerin hem de işletmelerin haklarına saygı duymasını sağlayacaktır. Önerilen mevzuat, CMA’ya misyonunu yerine getirmek ve dijital pazarda adil rekabeti sağlamak için ihtiyaç duyduğu yasal “dişleri” verecektir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-mazidagi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu