Haber

Beyaz Saray, Meksika’da kaçırılan ABD’li 4 kişiden 2’sinin öldüğünü doğruladı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik Bağlantılar Koordinatörü John Kirby, Meksika’da kaçırılan 4 ABD vatandaşından 2’sinin hayatını kaybettiğini doğruladı.

Kirby, sanal bir basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Meksika’da kaçırılan 4 ABD vatandaşından 2’sinin hayatını kaybettiğini söyleyen Kirby, “Bu saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve ailelerine başsağlığı diliyoruz.” söz konusu.

Kirby, “kaçırılma” ve ABD vatandaşlarının ülkeye geri dönüşünün ayrıntıları konusunda ABD’nin Meksikalı yetkililerle çalıştığını belirterek, “Şu anda en acil endişemiz, vatandaşlarımızın sağ salim dönüşü, sağlığı ve esenliğidir. Kim saldırıdan kurtuldu.” dedi.

ABD birimlerine “bu korkunç olaya hızlı müdahale ettikleri ve Meksikalı yetkililerle devam eden işbirlikleri” için teşekkür eden Kirby, “ABD vatandaşlarına yönelik saldırılar, nerede olursa olsun ve hangi koşulda olursa olsun kabul edilemez ve bu olay Meksika hükümetine yakındır. adaletin yerini bulmasını sağlayın.” Bir şekilde çalışacağız.” sözünü kullandı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) 3 Mart’ta, Meksika’nın Tamaulipas eyaletine bağlı Matamoros kentine geçtikten kısa bir süre sonra kimliği henüz belirlenemeyen 4 ABD vatandaşının silahlı kişilerce saldırıya uğradıktan sonra kaçırıldığını duyurdu.

FBI, kaçırılan dört Amerikalı’nın bulunması ve olaya karışanların tutuklanması için 50.000 dolarlık bir ödül teklif etti.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador da olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Elimizdeki bilgilere göre bu kişiler ilaç almak için Meksika’ya gittiler. Bir grupla çatıştılar ve (Meksikalı) grup onları gözaltına aldı. Hükümet çalışıyor. olay üzerine.” kelimeleri kullandı.

Her gün çok sayıda Amerikalı, başta insülin olmak üzere ülkedeki çok pahalı ilaçları tedarik etmek için Amerika Birleşik Devletleri’nin sınır bölgelerinden Meksika’ya geçiyor. Hastane ve sigorta maliyetlerinin çok değerli olduğu ABD’de vatandaşların tedavi olmak için sınırı geçtiği biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu