Ekonomi

Avustralya’da konut fiyatları arz sıkışıklığı nedeniyle Haziran ayında artışını sürdürdü

Emlak danışmanı CoreLogic’in son verilerine göre Avustralya’da konut fiyatları Haziran ayında art arda on yedinci kez artış gösterdi. Ev değerlerinde devam eden artış, yüksek faiz oranları, artan yaşam maliyetleri ve sıkı kredi koşulları gibi ekonomik engellere rağmen gerçekleşiyor.

Ulusal konut fiyatları Mayıs ayındaki %0,8’lik artışın ardından Haziran ayında %0,7 oranında artmıştır. Bu da yıllık büyümeyi %8,0’a çıkardı. CoreLogic Araştırma Direktörü Tim Lawless, süregelen arz ve talep dengesizliğinin fiyat artışlarının devam etmesinde önemli bir etken olduğunu vurguladı. Lawless, yüksek faiz oranları, hayat pahalılığı ve satın alınabilirlik endişelerinin yarattığı zorluklara rağmen, mevcut mülklerin azlığının konut değerleri üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam ettiğini belirtti.

Veriler, çeşitli eyalet başkentlerinde farklı bir performans gösterdi. Perth %2,0’lık artışla aylık fiyat artışlarında başı çekerken, onu %1,7 ile Adelaide ve %1,2 ile Brisbane takip etti. Öte yandan Melbourne %0,2’lik hafif bir düşüş yaşadı.

Eyaletler arası göç eğilimleri, özellikle göç oranlarının ortalamanın önemli ölçüde üzerinde olduğu Batı Avustralya, Queensland ve Güney Avustralya’da konut piyasası dinamiklerini etkilemiştir.

Daha geniş ekonomik bağlam, Avustralya tüketici enflasyonunun Mayıs ayında son altı ayın zirvesine ulaşmasını ve çekirdek fiyat ölçütlerinde dört aydır devam eden istikrarlı artışı içermektedir. Bu enflasyonist baskılar, piyasanın yıl içinde daha fazla faiz artırımı beklentisine yol açmıştır.

Avustralya Merkez Bankası son beş toplantısında faiz oranını %4,35 seviyesinde tutmuştur. Merkez Bankası’nın istikrarlı duruşu, artan maliyetler ve daha sıkı kredi kullanılabilirliğinin caydırıcı etkilerine meydan okumaya devam eden sıkı tedarik edilen bir konut piyasasının arka planında ortaya çıkıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

kemaliye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu