Haber

Arjantin’de Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin İkinci Turu Yarın Yapılacak

Güney Amerika ülkesi Arjantin’de halk yeni cumhurbaşkanını belirlemek için yarın sandık başına gidecek.

Başkanlık yarışı, 22 Ekim’de yapılan ilk tıp seçimlerinde “Peronist” ittifakın adayı ile en yüksek oyu alan mevcut aday arasında gerçekleşti. EkonomiBakan Sergio Massa ile Özgürlük İlerlemesi (La Libertad Avanza) partisinin adayı ve aşırı sağ Javier Milei arasında gerçekleşecek.

Arjantin basınında yer alan haberlerde, 15 anket ortalamasına göre iki aday arasında küçük bir farkın olduğu bildirildi.

Ülkede 18-69 yaş arası kişilerin oy kullanması zorunluyken, seçimlere katılımın yüksek olması bekleniyor.

Seçim kampanyası sırasında birbirlerine karşı “sert” sözler kullanan adaylar, kazanmaları halinde kamuoyuna önemli değişiklikler vaat ediyor.

Sağcı Milei, kazanması halinde enflasyona neden olduğunu düşündüğü Arjantin Merkez Bankası’nı kapatacağını ve ulusal para birimi olarak peso yerine dolara geçeceğini belirtmişti.

Sol eğilimli Massa, ülkedeki ekonomik krizin çözümünün yüksek ihracat ve istihdamla çözüleceğini söyledi.

Seçimlerin ilk turunda Vatan İçin Birlik (Union por la Patria) adayı Massa yüzde 36,2 ile en yüksek oyu alarak tüm anketleri aldattı.

Aşırı sağcı Milei yüzde 30,2 oy alarak sıralamada ikinci sırada yer aldı.

Seçimi yüzde 23,81 oyla üçüncü sırada tamamlayan Değişim İçin Birlikte Koalisyonu Başkanı ve ana muhalefet ittifakının adayı Patricia Bullrich, daha sonra ikinci yarışta Milei’yi destekleyeceğini açıkladı.

Solcu devlet başkanları Massa’yı destekliyor

Latin Amerika’nın sol başkanlarından Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, yaptıkları açıklamalarda Massa’ya desteklerini dile getirdi.

haber-gomec.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu